بخوانید

 

آمار بازدید سایت

3016350
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
340
4895
8678
30700
89069
163691
3016350


IP شما:23.20.193.33
06 مهر 1395

حرکت نگران کننده شن های دشت عمرانی به سمت شهرستان گناباد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

گرد و خاک هایی که دیگر تمامی نخواهند داشت .. اگر گذری به روستاهای بخش شرقی شهرستان داشته باشیم، تشکیل تپه های شن روان در حاشیه این روستاها  زنگ خطری جدی را گوشزد می کند که خبر از حرکت تدریجی شن های روان به سمت شهرستان گناباد می دهند. شن های روان وگرد و غباری که امروز مهمان روستاهای شرقی شهرستان هستند اما به سرعت به سمت مرکزدرحال حرکت می باشند.

دشت عمرانی به عنوان یکی از کانون های اصلی فرسایش بادی در شهرستان،نقش مهمی در تشکیل ریزگردها دارد. نکته قابل توجه دراین رابطه، جهت وزش بادها بوده که اغلب از دشت عمرانی به سمت گناباد در حال وزیدن می باشد که اهمیت احیای این دشت را جهت کنترل ریزگردها دوچندان می کند.

بد نیست نگاهی به وضعیت این دشت در طی چند سال اخیر داشته باشیم: از جنگل های تاغ این دشت در چند دهه گذشته در اثر بی توجهی و عدم نظارت، تنها تعداد معدودی درخت تاغ باقی مانده است که آن ها نیز زنده زنده زیر خروارها خاک دفن خواهند شد. بخش عظیمی از این دشت توسط ارگان های مربوطه جهت دفن زباله واگذار گردیده است که روزانه ده ها تن خاک جابجا می شوند تا هیچ گیاهی اجازه رویش پیدا نکند.

ده ها هکتار از این دشت جهت دپوی کودهای حیوانی واگذار گردیده است تا دلالان کود نیز نقشی در تخریب این دشت داشته باشند. معادن در این منطقه نیز به شدت در حال برداشت هستند. دشت عمرانی به دلیل بالا بودن سطح آبسفره های زیر زمینی،پتانسیل بسیارمناسبی جهت کاشت درختچه های بومی مناطق کویری را دارد ولی متاسفانه کارشناسانی که باید طرحی برای احیای این دشت اجرا کنند فقط تخریب این دشت را به نظاره نشته اند.

پدیده گرد و غبار هر سال با شدت بیشتری خودنمایی می کند وزندگی مردم را از جهات مختلف اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی تحت تاثیر قرار داده است.مدفون شدن زمین های کشاورزی برخی از روستاهای حاشیه ای شهرستان زیر شن های روانمتاسفانه معضلی است که امروزدر حال تحقق یافتن است. اگر امروز گامی برای احیای کانون های فرسایشی برداشته نشود باید فرداآسمان شهرمان را با پوششی از خاک تیره نظاره گر باشیم.

گرچه این معضل توجه جدی مسئولان مربوطه را می طلبد و بحراننیزبسیار جدیست ولی گوش اگر گوش منو ناله اگر ناله توست، آنچه البته به جایی نرسد فریاد است..

نویسنده: سید حسن حسینیان

 

( 690 بازدید)

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.