بخوانید

 

آمار بازدید سایت

6130464
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
2230
3708
9619
30128
92399
137924
6130464

پیش بینی امروز
3240


IP شما:18.234.51.17
06 اسفند 1396

برای گرایش فرزندانمان به ورزش چه کرده ایم ؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

‍ تربیت بدنی یک پدیده اجتماعی است که از طرق شرکت افراد در فعالیت ها و تمرینات ذهنی و جسمی زمینه شکوفایی استعداد ها و در کنار ان سلامتی و نشاط را فراهم می نماید .

در کنار این  واژه با ورزش نیز روبرو هستیم ، این واژه یک وسیله تربیتی است که با مقررات و قوانین مشخص به کسب آمادگی و موفقیت در یک رشته ورزشی می پردازد به عبارت دیگر در ورزش با قهرمانی و کسب موفقیت بیشتر مواجه هستیم .

هر چند در مکالمات روزمره این دو واژه با یکدیگر و در کنار هم کاربرد دارد اما در عمل معانی آن با یکدیگر متفاوت است . تربیت بدنی بیشتر در سنین کودکی و نوجوانی (قشر دانش آموزی ) در جهت تربیت مناسب همراه با فعالیت بدنی مطرح می باشد . تمامی مطالب بالا ذکر این مطلب را دنبال می کردیم که اهمیت تربیت بدنی و ورزش را در سن کودکی و نوجوانی سخن به میان آوریم .

بر اساس کتب رشد و تکامل حرکتی بیشترین دوره رشدی بدن که با جهش رشد اتفاق می افتد در سن جنینی و نوجوان است . در سن نوجوانی با پدیده دیگری همراه با جهش رشدی همراه هستیم و ان بروز تغیرات جسمی در ظاهر نوجوان می باشد که بر اساس اصول روانشناسی نوجوان از معرض دید قرار دادن خود اجتناب می کند .

برای این سن خاص و با توجه به تغییرات فیزولوژیک و هورمونی که اتفاق می افتد فعالیت بدنی امری حیاتی و انکار ناپذیر است . در این سن بسیاری از خانواده با توجه به شرایط مختلف از تشویق فرزندان به فعالیت فوق برنامه  کمتر استفاده نموده و نوجوانان نیز با توجه به دل مشغولی های فروان ( فضاهای مجاری و … ) عطای فعالیت را به لقایش می بخشند . بر اساس تحقیقات متعدد بهترین سن برای ساختن یک قهرمان ورزشی جهت حضور در مسابقات ملی و فراملی در سنین ابتدایی نوجوانی است .

در تحقیقی که توسط محققان داخلی با پرسش ( چرا ورزش نمی کنیم ؟) انجام شده نتایج زیر به دست آمده است ( موسوی کاشف ۱۳۷۹)  :  کمبود وقت (۶۹%) ، کمبود انرژی(۵۹%) و کمبود انگیزه (۵۲%) که نتایج این تحقیق تقریبا برای تمامی ما ایرانیان ملموس می باشد که باید اقدامات بزرگی جهت کاهش این عوامل انجام دهیم که در بعد وزارتی قابل برنامه ریزی می باشد .

با ذکر مثال موارد فوق را در شهرستان گناباد عینی تر مطرح می نماییم

اغلب کلاسهای آموزشی تربیت بدنی در شهرستان گناباد در تابستان آغاز شده و در انتهای تابستان در حدود ۸۵ درصد کلاسها اختتامیه خود را برگزار می نماید . دلایل متعددی برای پایان کلاسهای از سوی مسئولین مطرح می شود : عدم استقابل خانواده ها ، به صرفه  نبودن برگزار ی کلاسها ، نبود مربیان جهت کلاسها و ….  البته ناگفته نمایند در برخی رشته ها همانند رزمی ، کشتی و چند رشته دیگر این کلاسها با تقلیل ورزشکاران و البته انگیزه بالای مربیان به کار خود ادامه می دهند . در برخی شهرستان های استان خراسان رضوی همانند نیشابور ، مشهد و… انتخاب تیم های ورزشی دانش آموزی برای شرکت در مسابقات استانی بسیار ساده است و دلیل آن حضور دانش آموزان در کلاسهای آموزشی تربیت بدنی در طول سال بوده و هنگام انتخاب تیم و شرکت در مسابقات مربیان تنها نقش انتخابی خواهند داشت و قطعا نتایج این تیم در مسابقات به مراتب بهتر از تیم هایی خواهد بود که تیم باید چند هفته به مسابقه گرد هم آمده و از اصول ابتدایی تکنیک گرفته تا انتخاب تاکتیک های یکجا انجام شود .

در چند سال اخیر در بعد قهرمان سازی در رشته های مختلف ورزشی شهرستان اقدامات شاخصی انجام نشده و تک قهرمانان ورزشی با توجه به فعالیت های خود در شهرستان های اطراف در مسابقات استانی و کشوری قد علم می کنند و نام گناباد را مطرح نمایند .  متاسفانه در اکثر مواقع والدین نوک پیکان خود را به سوی مسئولین هدف می گیرند هر چند مسئولین هم در بهبود شرایط نقش اساسی ایفا می کنند اما تکاپو و جنب جوش خانواده ها و تقاضای انان از مسئولین جهت برپایی کلاسهای متعدد ورزشی مفید بوده  و شاهد رونق گرفتن این کلاسها در طول سال خواهیم بود . خوشبختانه با روی کار امدن مسئولین پر تلاش، ورزشی و البته کار بلد  در راس تربیت بدنی شهرستان قطعا با درخواست والدین برای رونق بخشی به تربیت بدنی و ورزش نوجوانان اقدامات خوبی انجام خواهد شد . سخن اخر ، حقیقتا با فراهم نمودن زمینه های حضور فرزندانمان به فعالیت های ورزش و تربیت بدنی ( چه تفریحی و چه بعد قهرمانی )  زمینه  بروز بسیاری از  ناهنجاری های اسکلتی و عضلانی ( که البته در شهرستان کم هم  نیستند) و نیز ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی را خواهیم گرفت و قطعا با پرشور تر شدن  نوجوانان گناباد به طبع شاهد شکوفایی استعداد ها و قد علم کردن قهرمانان ورزشی خواهیم بود .

یاسر قاسم زاده

( 349 بازدید)

نظرات منتشر شده (0) تعداد نظرات در صف انتظار (0) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (0)

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.