بخوانید

 

آمار بازدید سایت

6127535
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
3009
4248
6690
30128
89470
137924
6127535

پیش بینی امروز
3120


IP شما:52.23.234.7
22 تیر 1395

دلنوشته های یک شهروند

این مورد را ارزیابی کنید
(6 رای‌)

دلنوشته های یک شهروند
تقدیم به آنان که دوست دارند ، شهرشان محیط بهتری برای زندگی، باشد.

توسعه از درون من شهروند  باید  بجوشد !

سالهاست که سوالی ذهن من شهروند را بخود مشغول نموده است ، توسعه این شهر از چه مسیری می گذرد ؟! 

پاسخ به این سوال هرچه باشد ، قطعا و یقینا ، به انتظار نشستن و به خارج از این شهر زل زدن ، نیست ، همین قدر  می دانم که توسعه وارداتی نیست ، توسعه امری درونزا است که مسیر آن از اندیشه و خرد بومی می گذرد ، مسیر آن از خواست و اراده تک تک شهروندان می گذرد ، توسعه باید در دل من و تو بجوشد , تافرهنگمان شود و به عبارتی، قهرمان توسعه،  خودمان هستیم . توسعه این شهر باری بر دوش من شهروند است که باید به مقصد برسانم و به عبارتی می توان گفت کس نخارد پشت من جز ناخن انگشت من  و البته همیشه گفته اند و می گوییم که خواستن توانستن است . توسعه میوه تفکر خودش است. برای رسیدن باید در مسیر توسعه گام برداشت و به رشد و بالندگی و مشارکت جمعی باور داشت .

نخبگان ، سرمایه های اجتماعی و برند این شهر هستند.

سرمایه های اقتصادی را می توان ساخت و یا ایجاد کرد اما سرمایه اجتماعی برای یک شهر براحتی ایجاد نمی شوند شاید سالها و یا نسلها طول بکشد تا سرمایه ای اجتماعی بوجود بیاید  ، سرمایه های اجتماعی که منظور همان نخبگان هستند ، در خور دیده شدن و ارج گذاشتن و کرامت هستند که البته می توان ادعا کرد که این شهر و این دیار در بضاعت و در اندازه خود در هر رشته و هر گرایشی حرفی برای گفتن دارد ، نخبگان علمی ، اقتصادی ، سیاسی ، پزشکی ، ورزشی و هنری ، سرمایه های اجتماعی هستند که پای شهرت و قلمرو نبوغشان فراتر از مرزهای شهر و کشور رفته و حتی جهانی شده اند ، اما برای پاسداشت آنها چه کرده ایم و چه برنامه ای داریم و چه می خواهیم بکنیم

چه بر سر اقلیم مان آورده ایم؟! 

از غبار و گرد و خاک این روزهای  شهرم بدجوری دلم گرفته است  ، بخاطر ابرهایی که  آمدند وخم به ابرو نیاوردند و رفتند ، انگار به خاطر کارهایی که کرده ایم و نکرده ایم از ما دلگیر بودند . در چندین  سال گذشته ، تنها و همیشه چشممان را  به آسمان دوختیم ، که شاید باران ببارد ،  اما غافل از اینکه هر چه بر سر ما می رود ، خود خواسته بود . دلم گواهی می دهد که  بخاطردرختانی بود که نکاریدیم و درختانی بود که قطع کردیم. هنوز صدای نامهربان و دلخراشی اره ای که خیابان بهشت را جهنم کرد از گوش این جماعت نرفته است ، انگار  فراموش کرده ایم که باید با طبیعت مهربان بود  تا  طبیعت نیز با ما مهربان باشد. بواقع هر چه کردیم بوی حذف شدن می داد ، انگار از این جمله معروف فراموش کرده ایم که از تو حرکت و از خدا برکت. ننشستیم تا فکری بکنیم و طرحی نو دراندازیم  و برای آنچه خدا  به ما داده ، برنامه ریزی و برای آنچه می خواهیم بدست بیاوریم ، هدفی تعیین کنیم  ، نه هم اندیشی کردیم  و نه چاره ای اندیشیده ایم . امید که  آیندگان ما  را برای خیانت در امانت ، نفرین نکنند و شرمنده همت گذشتگان و اجدادمان نشویم که در دل کویر با حفر قنوات در قرنها قبل آب را برای ما به ارث گذاشته اند .

وضعیت نازیبای این دیوارها …….

دیوارهایی از جنس آجر و سیمان ،  نما و چشم انداز اکثر خیابانهای اصلی این شهر شده اند . دیوارهایی که در بهترین خیابانها و معابر شهر حریم ادارات و سازمانهایی شده اند که سعی دارند ،  ضمانت سلطه اداری خود بر شهروندان باشند ، چه نازیبا هستند ،  هنگامی که رنگ سرد و خموش مصالح خود را بر تن کرده اند . آیا کسی یا مسوولی به فکر تغییر این وضعیت نازیبا با رنگ و نقشی با نشاط ، که دل عابران پیاده و یا شهروندان را برباید ،  خواهد افتاد.

 آقای فرماندار همایش سالانه گناباد و توسعه را برگزار کنید.

دوازده سال از اولین همایش گنابادیهای سراسر کشور ، که به همت فرماندار وقت و اولین دوره شورای شهر گناباد با هدف همگرایی و هم افزایی بیشتر بین شهروندان مقیم و غیر مقیم در راستای توسعه شهرستان ،برگزار شد ،  می گذرد . همایشی که دومی نداشت و از آنوقت تا اکنون نه همایشی برای دور همی گنابادیها و گناباد دوستان برگزار شد و نه بحثی پیرامون برگزاری آن در شرایط حساس کنونی در جریان است . حال که احساس می شود , دوباره خرد جمعی بر تفکر کلان شهر حاکم شده است  ، انتظار عمومی این است ، که مسوولین محترم شهرستان برای استفاده از این ظرفیت بسیار بزرگ مغفول مانده و بلا استفاده ، برنامه ریزی و فراخوان بدهند و حتی اقدام به برگزاری آن بصورت سالانه کنند . افرادی با نفوذ و دلسوزی  که در گوشه و کنار کشور و حتی خارج از کشور ، عطش خدمت به شهر و دیار خود را دارند ، اما سرخورده از بی برنامگی ها و ناکام از هر گونه توجهی به روند کنونی بشدت معترض هستند .

سرمایه دارانی که توسعه را نمی شناسند

فرق است بین سرمایه دار و سرمایه گذار ، لااقل در شهر ما گناباد عده زیادی از ملاکین فقط سرمایه دار هستند که نخواسته اند   به جریان سرمایه گذاری وارد شوند  ،  عده زیادی در این شهر هنگامی که نهالی بیش نبودند ، ریشه زد ند و در همین محیط ، رشد کردند  ، جانی گرفتند ولی میوه خود را در مناطق و شهرهای بزرگتر دادند که البته در خصوص دلایل  آن هم بهانه های فراوان دارند که در این مجال اندک نمی گنجد، ولی شاید اینکه بستری برای سرمایه گذاری نبوده است  و شاید مسئولی که نتوانسته سرمایه آنها را هدایت و جذب و انگیزه آن را بوجود آورد  و شاید حساب و کتاب  سرانگشتی برای سرمایه خود می کرده اند از همین دست بهانه ها باشد ، ولی غافل از اینکه سرمایه گذاری که مصداق  ملموس آن می تواند  ساخت و ساز در شهر ، باشد  ، بستری برای توسعه است که ارزش سرمایه آنها را دوچندان می کند ، بهر صورت آنطور که پیداست هنوز که هنوز است برنامه ای منسجم و استراتژیک  برای جذب و ایجاد انگیزه سرمایه گذاری و هدایت سرمایه های سرگردان در این شهر تدوین نشده است و امید که ……

هادی حیدری نیا

( 1948 بازدید)

نظرات منتشر شده (6) تعداد نظرات در صف انتظار (0) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (0)

 • ali

  احسنت بر نویسنده این مطالب

 • ناشناس

  سلام
  زیبا و جذاب بود.
  نگاه تیز بین نویسنده محترم به مسائل و مشکلات شهر قابل تقدیر است.

 • امير

  اي كاش شوراي شهر شما را به عنوان شهردار گناباد انتخاب كند

 • صادق

  سلام
  گفتید دیوارها نازیبا شده اند، یاد شهردار اسبق گناباد جناب ...افتادم چه مرد نیکی بود یادتان هست درب مغازه ها ودیوارهای شهر رنگین و به شکلی زیبا نقاشی شده بود.
  آقای شهردار عزیز میشه یک خلاقیتی به خرج بدند و یک چنین کاری به سبک جدیدبکنند.

 • سیدعلی

  دلنوشته فی نفسه بد نیست هرچند با این نوع ادبیات خود به سرمایه اجتماعی و امید به آینده شهروندان آسیب می زند، اما صحبت اینجاست که ایکاش بجای نگارش صرفا انتقادی که در عین لزوم، کار چندان سختی هم نیست، کمی پیشنهادی وعملیاتی با درنظر گرفتن ظرفیتها وساختار موجود قلم بزنیم. معتقدم نتیجه اش بهتراست.

 • کاظمی

  درود بر شما جناب حیدری نیا.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.