بخوانید

 

آمار بازدید سایت

3016319
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
309
4895
8647
30700
89038
163691
3016319


IP شما:23.20.193.33
28 خرداد 1396

بازدید غارنوردان اسلوونی از قنات قصبه گناباد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

غارنوردان اسلوونی با سفر به گناباد از قنات قصبه گناباد بازدید کردند.

به گزارش گناپا؛ سعید هاشمی نژاد نماینده ایران در اتحادیه جهانی غارشناسی و مسئول غارنوردی هیات کوهنوردی خراسان رضوی که با غارنوردان اسلوونی همراه بود در خصوص این بازدید گفت: با توجه به ثبت قنات قصبه گناباد در فهرست آثار سازمان جهانی یونسکو آلش استراسر و دامین پاروپین اهل کشور اسلوونی پس از سفر به مشهد با اطلاع از موضوع ثبت جهانی قنات قصبه گناباد تصمیم گرفتند به این شهر سفر کنند تا از این اثر تاریخی بازدید کنند.

وی افزود: برای من یک افتخار است که قنات قصبه گناباد به عنوان اولین اثر استان خراسان در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است چراکه گردشگران اروپایی از آثاری بازدید می کنند که در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده باشد و این مهم ارزش یک اثر تاریخی را نشان میدهد.

نماینده ایران در اتحادیه جهانی غارشناسی گفت: قنات قصبه گناباد می تواند به عنوان غارهای دست کن برای غارنوردان جذاب و دیدنی باشد.

آلش استراسر در خصوص بازدید از قنات قصبه گناباد گفت: من یک غار نورد هستم و خوب می دانم آب چگونه در زیر زمین حرکت می کند به همین خاطر بازدید از قنات قصبه و مسیر عبور آب در زیر زمین برایم جالب بود.

این گردشگر و غارنورد اهل کشور اسلوونی ادامه داد: شگفت انگیر است مردم 2500 سال قبل به چه وسلیه ای توانسته اند این قنات را با وجود خطر های فراوان حفر کنند.

وی افزود: کنده کاری در لایه های زیر زمین که در برخی از نقاط از شن و سنگ تشکیل شده اند بسیار دشوار و خطرناک است.

دامین پاروپین نیز در ادامه با تاکید بر کار هوشمندانه مردم 2500 سال قبل در این منطقه گفت: برای اولین بار امروز بازدید از قنات را تجربه کردم و دوست دارم به عنوان یک غارنورد کل مسیر عبور آب در قنات قصبه گناباد را بپیمایم.

گفتنی است دامین پاروپین غواص و عضو گروه امدادغار و آلش استراسر مسئولیت کلوپ غارنوردی در کشور اسلوونی را برعهده دارد.

( 415 بازدید)

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.