بخوانید

 

آمار بازدید سایت

4414224
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
2003
3795
20952
35030
112654
139344
4414224

پیش بینی امروز
3360


IP شما:23.20.7.34
17 دی 1395

اولین شب آب گناباد برگزار شد

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

در اولین شب آب گناباد، شاخه جمعیت ناجیان آب گناباد تشکیل شد و جلسات تخصصی پیرامون مباحث آب شهرستان و ترسیم برنامه ها و اهداف چشم انداز پیش رو به صورت ماهانه برگزار خواهد شد.

اولین شب آب گناباد در شامگاه پنج شنبه17 دی ماه 1395 با حضور فرماندار، مدیر عامل شرکت آبفای شهری خراسان رضوی و قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی در سالن آمفی تئاتر دانشگاه آزاد گناباد برگزار گردید.

به گزارش گناپا در این مراسم که با هدف پرداختن به وضعیت بحرانی منابع آبی در شهرستان و بررسی راهکارهای مشارکت اقشار مختلف مردم در بهینه سازی مصرف آب و حفظ منابع زیرزمینی آب برگزار شده بود، شاخه جمعیت ناجیان آب استان در شهرستان گناباد به عنوان یک سازمان مردم نهاد تشکیل شد و محمد باقر جاهدی به عنوان مسئول شاخه جمعیت ناجیان آب گناباد به مدت یک سال انتخاب شد.

در ابتدای مراسم محمد علی نبی پور فرماندار گناباد با اشاره به خشکسالی و کم آبی یکی از واقعیت های تلخ دنیا و منطقه ما است گفت: از گذشته خشکسالی و کم آبی قسمتی از زندگی مردم و قسمتی از وضعیت موجود منطقه بوده است و به همین خاطر مردم این منطقه هم شاید نه به اندازه این روزها ولی زیاد با این مقوله و مبحث جدا نیستند و این کم آبی وخشکسالی را در طول تاریخ لمس کرده اند. به همین خاطر هم مواجه های مختلفی مردم با این مسئله داشته اند و دارند و اگر امروز جمعیت ناجیان آب استان و اعضای گناباد کمک کردند که در اینجا این سازمان مردم نهاد شکل بگیرد و فعالیت های فرهنگی و مختلفی در عرصه های دیگر در گناباد کلید بخورد در همین راستا بوده و هست.

 وی افزود: ما ایرانیان همیشه در طول تاریخ در بحث استحصال آب خیلی موفق عمل کردیم ولی در استفاده از آب و بهره وری از آن همیشه ضعف داشتیم. بر اساس دیدگاه کارشناسان کم آبی یا جمعیتی است یا فنی. کم آبی جمعیتی به این معنی که به دلیل تراکم جمعیت تامین آب در یک حوزه بسیار کم می شود و کم آبی فنی به این معنی است که استفاده از آب استفاده بهینه نبوده است، مشکلی که ما در منطقه داریم. 

نبی پور تاکید کرد: در کشور و شهرستان ما بیش از 80 درصد آب برای کشاورزی استفاده می شود و همین موضوع یکی از مشکلاتیست که در واقع به مصرف نادرست برمی گردد و کم آبی فنی است. در منطقه ما همین میزان اندکی که آب استخراج می شود به خوبی از ان استفاده نمی شود. قنوات ما امروزه تولید لازم را  به نسبت مصرف آبی که داریم، ندارد و شهرستان ما یکی از شهرستان هایی است که با تنش جدی آب روبروست. بخش کاخک علی الخصوص در همین تابستان امسال با مشکلات جدی رویرو بود. حدود 17 روستا با تانکر آبرسانی می شد و در مواقعی شهر کاخک و حتا شهر گناباد با مشکل مواجه است. همه اینها این نکته را یادآور می شود که بحث کم آبی را باید جدی گرفت و این واقعیت تلخ باید به عنوان یک زنگ خطر باشد.

در ادامه مهندس علایی، قائم مقام شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت:

نقش ایرانیان در مدیریت آب چند هزار سال سرآمد همه دنیا بوده است. این بحث برخواسته از علاقه به کشورمان نیست، بلکه واقعیتش تاریخی است و اگر پدران ما توانسته اند این بحث را مدیریت کنند دلیلش این است که دیدگاه های خاصی داشتند.

وی ادامه داد: به گواهی تاریخ ایران حداقل 4 بحران خشکسالی داشته است که آخرین آن در سال 1288 آخر دوره ناصرالدین شاه به گونه ای خشکسالی داشتیم که 4 سال در ایران باران نباریده است. آنچه که بحران است ایجاد توسعه ایست ناپایدار که خطرناک است و مصیبتی است که با صرف میلیاردها تومان و  زحمات شبانه روزی مدیرانمان خودمان را گرفتارش کردیم. راهکار این مسئله ای همانی است که  پدران ما در قنات قصبه داشته اند.  علم مهندسی امروز نمی تواند تعریف کننده و 300 متر سرکولی با دقت بالا داشته باشد.  اروپائیان سرکولی را سخت ترین و خطرناکترین و امیدبخش ترین فعالیت انسانی دانسته اند.

علایی در پایان افزود: خشکسالی مشهد مدیریتی است و دلیل آن نبودن برنامه مدون و علمی برای توسعه شهر است، اما آنچه در گناباد اتفاق افتاده از این نوع نیست و بارندگی کم شده است .میانگین بارش گناباد 190 میلیمتر بوده در صورتی که سال گذشته 60 میلیمتر بارندگی داشتیم. قانون مناطق محروم مشکل کلیدی دارد و معنا ندارد که بگوئیم یک استان یا خشکسالی دارد یا ندارد. سال گذشته مشهد افزایش بارندگی داشت و گناباد 60 میلیمتر بارندگی داشت و در قانون تعریف شده استان باید مشکل داشته باشد و این قانون اشکال دارد و دوستان باید در مجلس کمک کنند و اصلاح کنند.

در سخنرانی پایانی مهندس اسماعیلیان مدیر عامل شرکت آبفای شهری استان خراسان رضوی گفت:

وضعیت آب در کشور  و به خصوص در استان ما در وضعیت فوق بحرانی است.در سال گذشته در حوزه آب شرب 28 شهر در حالت تنش آبی قرار داشتند که در تابستان اخیر این 28 شهر به 30 شهر افزایش پیدا کرده اند. ما با یک تنش و بحران جدی روبرو بودیم هر چند که این بحران از دید مردم خیلی دیده نشده و خوشبختانه در هیچ کدام از شهرهای استان با قطع آب و یا جیره بندی آب مواجه نشدیم. بحران آب چیزی نیست که دیده شود و شاید کشاورزان و یا افرادی مثل ما درگیر هستیم متوجه ان می شویم. در در پی 8 سال و نیم  گذشته به جز شهر مقدس مشهد 250 حلقه چاه جدید داشته ایم که از این تعداد حدود 5 هزار لیتر بر ثانیه  در ثانیه افزایش پیدا کرده است  و توان استحصال آب در سال 87 حدود 6400 لیتر بر ثانیه بوده است.  اکنون توان استحصال آب 7600 لیتر بر ثانیه است که بدین معناست که فقط 1200 لیتر برثانیه افزوده شده است. این بدان معناست که زمانی که یک چاه زده می شود بلافاصله تاثیر خودش را بر دیگر منابع آب می گذارد. ما با این وضعیت می خواهیم هم برای شرایط فعلی و هم نسل های آینده آب را مدیریت کنیم. از نظر من که متولی آب شرب هستم اب شرب هیچ اولویتی بر کشاورزی و صنعت ندارد و این ها مکمل یکدیگرند.

 

پس از سخنرانی ها از چهره هایی چون غلامرضا نبی پور تقدیر شد و پنل گفت وگو  مسائل آب توسط کارشناسان برگزار گردید و در پایان بیانیه برای حضار قرائت شد.

گفتنی است کشاورزان، بهره برداران، مسوولین استانی و محلی،  اندیشمندان آب و با همکاری فرمانداری، امور منابع آب اداره منابع طبیعی و ابخیزداری، اداره میراث فرهنگی و گردشگری، اداره آب و فاضلاب شهری و روستایی، اداره اوقاف و امور خیریه، موسسه موقوفات جنوب خراسان، اداره جهاد کشاورزی، نظام صنفی کشاورزی، انجمن سینمای جوان،سازمانهای مردم نهاد جمعیت ناجیان آب استان و کانون توسعه اندیشان، از برگزار گنندگان این مراسم بودند.

( 1015 بازدید)

نظرات منتشر شده (4) تعداد نظرات در صف انتظار (0) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (0)

 • ع

  باسلام.ایکاش شب آب رادر روز در روستاهای خشک شده وبی آب بیشمار شهرستان برگزار میکردند نه در سالن گرم ونرم تا مسئولین استانی اب بیشتر با عمق فاجعه اگاه می شدند .....حیف هزینه برق سالن........دیکه از چرخ و ریسمان نمادین کاری ساخته نیست. شبتان بخیر آب معدنی نوشان...

 • رستمی

  باسلام ،می شود بفرمایید دستاورد عملی ای شب آب! برای گناباد غیر از حرف زدن چی بوده است؟

 • نژاد

  با سلام خدمت برگزارکنندگان شب آب گناباد.
  باید به عرض برسانم خوب است مسئولین این جلسات یک بازدیدومطالعه از نحوه استفاده از آب قنوات گناباد داشته باشند . به نظر اینجانب در صورت استفاده بهینه از آب و... شهر گناباد باداشتن قنوات زیاد( قصبه -علی آباد- ده و....) مشکل کم آبی ندارد و ای چه بسا با زه کشی جوب ها وکشت محصولات پر بازده وغیره جوانان زیادی شغل مناسب پیدا نمایند.

 • عباس

  همش سخنرانی سخنرانی سخنرانی...
  نتیجه چی شد؟
  آقای سخنران مدیر آبفای شهری استان تو خودت مدیر آبفای گناباد بودیو میدونی چقدر اب با ارزش در شبکه فرسوده انتقال درون شهری ودر زیر آسفالتها دارد هدر میرود! جه کردید برادر عزیز؟؟؟ شما برای نجات آب هدر رفته در شبکه فرسوده انتقال شهری چه کردید آقای نبی پور؟؟؟ والله سخنرانی کافیست. وقت عمل است. تا دیر نشده تکانی به خود بدهید که فردا دیراست. هی ننشینید و یک ساعت به هم خیر مقدم بگید در حالی که ازین ها چیزی عاید مرم منطقه نمیشود. تعطیل کنید این شوو ونمایشهای تبلیغاتی و کسل کننده رو

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.