بخوانید

 

آمار بازدید سایت

5719064
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
207
5606
31844
31844
74805
129969
5719064


IP شما:34.203.28.212
16 ارديبهشت 1397

سه نرم افزار موفق حوزه آموزش پزشکی معرفی شدند

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

سه نمونه طراحی نرم افزار موفق در تولید محصولات آموزشی در کارگروه طراحی و تولید محصولات آموزشی نوزدهمین همایش آموزش علوم پزشکی معرفی شد.

 

 اولین نمونه با موضوع ساخت بازی شبیه ساز واقعیت مجازی تعاملی معاینات بالینی نورولوژی و بالینی، توسط دکتر سید فرزین میرچراغی از دانشگاه علوم پزشکی گناباد ارائه شد.

 

میرچراغی گفت: با ارائه بسته های طرح تحول و نو اوری در آموزش پزشکی از سوی وزارت بهداشت و وجود آیتم آموزش مجازی ما این نکته برای ارتقا جنبه آموزش مجازی دانشگاه فرصت مناسبی دیدیم.

 

وی سپس به  تعاریفی چون  VRو AR پرداخت و تفاوتهای این دو را برای شبیه سازی مطرح کرد و افزود: در  VR با استفاده از گجت ها وارد محیطی کاملا متفاوت می شوید اما در AR تنها امکانات بیشتری به فضای کنونی با استفاده از دستگاه ها افزوده می شود.

 

میرچراغی اهداف کلی کار خود را آموزش صحیح نحوه و انجام عملیات انتخابی نورولوژیک با استفاده از بازی واقعیت مجازی معرفی کرد و افزود: ایجاد محیط ایمن و ارزان شبیه سازی و نزدیک شدن به استانداردها از اهداف اختصاصی بود.

 

وی گفت: همچنین دانشگاه علوم پزشکی بیرجند دارای تجربه ای برای شبیه سازی کارهای آزمایشگاه هایی است که این کار نیز غیرتعاملی است. این تیم تجربه خود دا در امر  VR در قالب فیلمی با عنوان  ۳۶۰ درجه در گوگل منتشر کرده اند.

 

در ادامه دکتر نگین مرادی استادیار گروه گفتار درمانی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز موضوع نرم افزار بازی و تاثیر این نرم افزار در واحد صدا دانشجویان گفتار درمانی را ارائه کرد.

 

وی گفت: بازی برای رشته گفتار درمانی مقوله آشنایی است سعی بر این بود که نیارهای دانشجویان را بشناسیم و با استفاده از موبایل که بین دانشحویان خیلی رایج هست این بازی را اجرا کنیم.

 

مرادی افزود: بازی جذابیت دارد و توجه را به حیطه یادگیری جلب می کند. طبق نظرسنجی از دانشجویان و همکارانمان در اصفهان و شیراز، دانشجویان شکایت داشتند که نمی توانند تجربیاتشان را در بالین به کار ببرند به این دلیل اختلالات صوت را انتخاب کردیم.

 

وی افزود: این نرم افزار ۵ بخش آناتومی، فیزیولوژی، اختلالات صوت و ارزیابی و درمان دارد. در این نرم افزار و بازی که بصورت پازل است، سوالاتی از دانشجو پرسیده می شود و روایی و پایایی سوالات هم سنجیده شده است. در بازی درصورتی که پاسخ صحیح کمتر از ۵ باشد می بازد و وفتی پاسخ صحیح بدهد در پایان مرحله پازلی که در ابتدای برنامه هست را کاملتر می کند. تا زمانی که همه مراحل تکمیل شود و در هر مرحله یادگیری برای دانشجو انجام می شود.

 

مرادی خاطر نشان کرد: دانشجویانی که یادگیری سنتی داشتند با دانشجویان که یادگیری تلفیقی داشتند بررسی شدند. این نرم افزار برای دانشجویان جذاب بود و فرصت تکرار را به دانشجویان داد تا بیشتر یاد بگیرند. اکنون در حال ثبت اختراع هستیم و درحال حاضر در دانشگاه توانبخشی در حال تکمیل این نرم افزار برای سایر شاخه های گفتار هستیم.

 

در ادامه دکتر شهریاری، پزشک خون کودکان از دانشگاه علوم پزشکی شیراز موضوع معرفی فرایند تولید نرم افزار خودآموزی با روش یادگرفتن از خطا و خودارزیابی و ارزشیابی نرم افزار و روش آموزش با استفاده از متد Scriven را ارائه کرد.

 

وی افزود: نیاز به خود آموزی و خودارزیابی در دانشجویان را لازم می دانیم و به دلیل استفاده گسترده از تلفن همراه، این نرم افزار مبتنی بر موبایل است. همچنین به دلیل اینکه دانشجویان در دانشگاه های مختلف تحصیل می کنند و نمی توانند از تمامی اساتید خبره استفاده کنند و این مسئله دور از عدالت آموزشی است، برای ما انگیزه طراحی این نرم افزار را ایجاد کرد.

 

شهریاری خاطر نشان کرد: تفاوت بین دانشجویان دانشگاه تیپ ۱ و ۲ و ۳ از نظر استفاده از اساتید و کیس های پیچیده زیاد است. مشابه سازی و آموزش در فضای مجازی برای کیس های پیچیده، آموزش را ارتقا می دهد و افزایش عدالت آموزشی را درپی دارد. ارائه اینگونه نرم افزارها باعث می شود که دستیاران و پزشکان عمومی با صرف ۳ ساعت وقت عمده موارد آموزشی بالینی را یاد بگیرد و خودش را ارزیابی کند و نواقص خود را ببیند.

 

وی تاکید کرد: تفاوت اشتباه کردن در بالین بیمار با شرایط آموزش مجازی خیلی زیاد است و آموزش مجازی به افزایش اعتماد به نفس دانشجویان درصورت اشتباه کردن و عدم خجالت زدگی آنها کمک می کند. مهر

( 286 بازدید)

نظرات منتشر شده (0) تعداد نظرات در صف انتظار (0) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (1)

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.