بخوانید

 

آمار بازدید سایت

4673294
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
4972
5876
16156
28732
78536
140262
4673294

پیش بینی امروز
4992


IP شما:54.198.111.185
09 آذر 1396

پژوهش‌های مدون و برنامه‌ریزی شده عامل توسعه هر کشوری است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

در دوازدهمین کنگره پژوهشی سالیانه دانشجویان علوم پزشکی شرق کشور که در دانشگاه علوم پزشکی گناباد در حال برکزاری است، بیش از 200 مقاله ارائه می‌شود.

 دکتر علی محمدپور معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی و دبیر این همایش اظهار کرد: افزون بر 500 مقاله از دانشجویان دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی شرق کشور به دیبرخانه این کنگره علمی رسید که پس از داوری‌های صورت گرفته، بیش از 200 مقاله پذیرفته شد که 185 مقاله به صورت پوستر و 50 مقاله در قالب پنج پنل تخصصی به صورت سخنرانی ارائه خواهد شد.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها در حال حاضر پارادایم فعالیتی متفاوتی نسبت به قبل دارند، ابراز کرد: دانشگاه‌ها باید به سمت دانشگاه کارآفرین حرکت کنند که پژوهش‌ها به عنوان یک حلقه مهم در مسیر تحقق این مسأله است.


دکتر محمدپور با اشاره به اهمیت انجام پژوهش‌های کاربردی در دانشگاه‌ها، گفت: ظرفیت دانشجویی پتانسیل خوبی برای انجام پژوهش و حرکت در مسیر دانشگاه کارآفرین است.


وی ادامه داد: گرچه دانشگاه علوم پزشکی گناباد از نظر تعداد و تعدد رشته‌ها با دانشگاه‌های بزرگ قابل مقایسه نیست ولی خوشبختانه با تلاش دانشجویان، حمایت‌های انجام شده و راهنمایی‌های ارزشمند اساتید، کمیته تحقیقات دانشجویی این دانشگاه از سال 92 تا کنون، همواره جزء چهار دانشگاه برتر در بین دانشگاه‌های هم‌تراز بوده است


دکتر محمدپور این دستاورد را در کنار سایر موفقیت‌های به دست آمده در جشنواره‌های علمی مرهون باورداشتن به توان دانشجویان عنوان و خاطرنشان کرد: بسترسازی لازم برای اجرای کارهای پژوهشی در کنار توان علمی و تلاش دانشجویان این موفقیت‌های خوب را رقم زده است.


وی در پایان ضمن قدردانی از حمایت‌های ریاست دانشگاه، از آقای دلشاد، سرپرست کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گناباد و همه اساتید، دانشجویان و دست‌اندرکاران برگزاری این کنگره علمی سپاسگزاری کرد.


امام جمعه گناباد در دوازدهمین کنگره پژوهشی سالیانه دانشجویان علوم پزشکی شرق کشور گفت: دین اسلام، کسب علم و دانش و انجام پژوهش و تحقیق را عبادت می‌داند.


 حجت‌الاسلام حسن صادقی‌نسب، امام جمعه گناباد و مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی در این همایش با بیان اینکه علم و پژوهش از مباحث دینی توصیه شده در قرآن و روایات است، اظهار کرد: در اولین آیات نازل شده قرآن کریم، به تعلیم، تربیت و نوشتن توصیه و از آن‌ها تجلیل شده است.


وی با اشاره به اینکه بسیاری از آیات قرآن کریم با عبارتهایی همچون«افلا یعقلون»، «افلا یتفکرون»، «افلا ینظرون» و ... به اتمام می‌رسد، ابراز کرد: نظر در قرآن به معنای یک نگاه سطحی نیست بلکه به معنی یک نگاه متفکرانه علمی و تحقیقاتی است.


حجت‌الاسلام صادقی‌نسب با بیان اینکه در روایات دینی، یک ساعت فکر کردن از عبادت مستحبی یک سال بالاتر است، تصریح کرد: فکر کردن یعنی چیزهایی را که می‌دانیم و دانش‌هایی که کسب می‌کنیم، کنار هم بگذاریم و به نتایجی در زمینه مجهولات مختلف برسیم.


وی با اشاره به اینکه در قرآن کریم به نظریه‌پردازی و توجه به آن تشویق و دعوت شده است، گفت: در قرآن تویه شده که بعضی از نظریات را کنار هم قرار بدهید و با هم مقایسه و نظریه‌پردازی کنید تا نقطه صحیح را بدست آورید.


امام جمعه گناباد به تاکیدات مقام معظم رهبری در برپایی کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی اشاره و اظهار کرد: کرسی‌های آزاداندیشی فقط مختص مسائل سیاسی و مذهبی نیست و باید با توجه بیشتر به مسائل علمی در این‌گونه نشست‌ها، زمینه نظریه‌پردازی فراهم شود.


حجت‌الاسلام صادقی‌نسب با تشکر از مسئولان، اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گناباد که زمینه برگزاری این کارگاه علمی را فراهم کردند، اظهار امیدواری کرد که برگزاری این کنگره‌های علمی و پژوهش‌های انجام شده ضمن فراهم کردن بستر تولید علم، منجر به کارآفرینی شود.


سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: امروزه توسعه علمی، صنعتی، فرهنگی و اقتصادی هر کشوری در گرو پژوهش‌های مدون، سیستماتیک و برنامه‌ریزی شده است که منجر به هدف خاصی می‌شود.


دکتر جواد باذلی در آئین افتتاحیه دوازدهمین کنگره پژوهشی سالیانه دانشجویان علوم پزشکی شرق کشور در سالن همایش‌های کوثر دانشگاه علوم پزشکی گناباد با بیان اینکه پژوهش موتور محرک و عامل توسعه پایدار هر کشوری است، اظهار کرد: با توجه به اینکه پژوهش مبنای توسعه پایدار است، باید پژوهش‌ها و تحقیقات کاربردی به اندازه‌ای گسترش یابد که منجر به توسعه پایدار گردد.


سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گناباد، میزان اعتبار اختصاص یافته به پژوهش را شاخصی از میزان توجه هر کشور به امر پژوهش دانست و تصریح کرد: در حالی که در کشورهای توسعه یافته حدود 2/5 تا 4 درصد از اعتبارات به بخش پژوهش اختصاص می‌یابد، متاسفانه این میزان در کشور ما بین 0/7 –0/2 درصد است.


دکتر باذلی، نرم‌افزار، سخت‌افزار و نیروی انسانی را سه عامل موثر در توسعه پژوهش عنوان و ابراز کرد: فضاهای فیزیکی مناسب همچون آزمایشگاه‌ها در کنار تجهیزات به روز و دقیق، بستر سخت‌افزاری لازم برای پژوهش را فراهم می‌کند.


وی با اشاره به اینکه امکانات نرم‌افزاری اجازه مبادله دانش‌های تولید شده را فراهم می‌کند، افزود: پژوهشگران و محققان به عنوان نیروی انسانی یکی از مهمترین عوامل انجام پژوهش و تولید علم هستند.


سرپرست دانشگاه علوم پزشکی گناباد با تاکید بر اینکه تولید علم به تنهایی کفایت نمی‌کند، خاطرنشان کرد: امروز دیگر صحبت از دانشگاه‌های نسل اول و دوم که تنها به آموزش و تحقیقات می‌پردازند، نیست بلکه دانشگاه‌ها باید به سمت دانشگاه‌های نسل سوم که دانشگا‌های کارآفرین هستند، حرکت کنند.


دکتر باذلی با بیان اینکه باید به سمتی حرکت کنیم که پژوهش‌های انجام شده به کارآفرینی منجر شود، گفت: برگزاری کنگره‌های علمی مثل این همایش پژوهشی دانشجویی مقدمه‌ای برای حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم است.


وی در پایان از معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه و همه دست‌اندرکاران برگزاری دوازدهمین کنگره پژوهشی سالیانه دانشجویان علوم پزشکی شرق کشور در دانشگاه علوم پزشکی گناباد قدردانی و اظهار امیدواری کرد که این همایش فرصت خوبی برای ارائه دستاوردهای علمی و پژوهشی دانشجویان در حوزه سلامت و بستر مناسبی برای تبادل نظر و تعامل بین دانشجویان و دانش‌پژوهان را فراهم کند.وبدا

( 329 بازدید)

نظرات منتشر شده (0) تعداد نظرات در صف انتظار (0) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (0)

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.