بخوانید

 

24 آذر 1398

مرگ مشکوک بزهای کوهی در گناباد و بجستان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

چند وقتی است که مردم شهرستان‌های گناباد و بجستان خبر از پیدا شدن لاشه بز کوهی در منطقه داده‌اند و خواستار پیگیری این موضوع هستند.

چند وقتی است که مردم شهرستان‌های گناباد و بجستان خبر از پیدا شدن لاشه بز کوهی در منطقه داده‌اند. این موضوع به حدی در حال گسترش بود که رسانه‌ها اقدام به انتشار تصاویر لاشه حیوانات کرده و گروه‌های دوستداران محیط زیست نیز موضوع را پیگیری کردند

 

علت مرگ بزهای کوهی نوعی بیماری باکتریائی است

 

محمد یوسف‌نژاد؛ رئیس اداره محیط زیست شهرستان گناباد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: علت نوعی بیماری شبیه به سرخ رودگی است و نمونه‌برداری‌های لازم انجام شده و آزمایشات مختلفی هم صورت گرفته و از مرکز استان و در سطح کشوری هم‌ پیگیر بوده‌ایم. ‌

 

وی ادامه داد: به علت زیستگاه متنوع و آزاد بودن این گونه‌ها نمی‌توان اقدام به گرفتن آنها و واکسیناسیون همچون حیوانات خانگی نمود، آبشخورهای این حیوانات هم عمدتا استخرهای دهات و روستاهای مسکونی منطقه است که نمی‌توان داروی تقویتی به آنها ریخت؛ اما خوشبختانه بیماری محدود شده است.

 

رئیس اداره محیط زیست گناباد بیان کرد: یک لاشه قوچ وحشی تحویل دامپزشکی شهرستان شده و از این طریق به دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی ارسال شده تا بررسی بیشتری صورت گیرد.

 

یوسف‌نژاد اعلام کرد: نتایج به دست آمده از آزمایشات، بحث مسمومیت و طاعون نشخوارکنندگان را منتفی کرده و یک نوع «پنومونی انگلی» به همراه پنومونی ثانویه باکتریائی تشخیص داده شده است.

 

وی در توصیه به مردم خاطرنشان کرد: ️در صورت مشاهده بز مریضی که در سایه بوته دراز کشیده و یا دارد بی‌حال طی مسیر می‌کند، به آن حیوان نزدیک نشوید و او را دنبال نکنید؛ چرا که همین استرس ناشی از دنبال شدن منجر به مرگ حیوان مریض می‌شود. 

 

روابط عمومی اداره محیط زیست بجستان نیز در این زمینه اظهار داشت: در روزهای اولیه مشاهده بیماری توسط محیط‌بانان، هماهنگی لازم با دامپزشکی شهرستان انجام و دامپزشک به منطقه اعزام گردید، و از اوایل صبح تا غروب محیط بانان به همراه دکتر دامپزشک منطقه را مورد پایش قرار داده و تعدادی از لاشه‌ها در محل بررسی و کالبدشکافی و یک لاشه نیز جهت انجام آزمایشات تکمیلی به دامپزشکی استان(کلینیک مرجع) ارسال شد.

 

نتیجه حاصله پس از انجام آزمایشات نوعی از آنتروتوکسمی (براکسی) تشخیص داده شد که غیرواگیر بوده و جای نگرانی نیست و در حال حاضر بیماری فروکش کرده و کنترل شده است.

 

علت وقوع بیماری نیز به علت تغییرات ناگهانی آب و هوا و بارندگی اوایل آبان ماه و بدنبال آن یخبندان زودتر از موعد بوده که تغذیه از علوفه خیس و یخ‌زده سبب شیوع بیماری در بین علفخوارن وحشی منطقه شده است.

 

تصاویر منتشر شده هم مربوط به روزهای گذشته(آبان ماه) است که توسط محیط‌بانان مشاهده شده و در طبیعت مورد بررسی قرار گرفته است.

 

( 182 بازدید)

نظرات منتشر شده (0) تعداد نظرات در صف انتظار (0) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (0)

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.