بخوانید

 

آمار بازدید سایت

4414114
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
1893
3795
20842
35030
112544
139344
4414114

پیش بینی امروز
3336


IP شما:23.20.7.34
21 دی 1395

منشور حقوق شهروندی قانونمندی را افزایش می دهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

رئیس دانشگاه پیام نور گناباد گفت: منشور حقوق شهروندی بستر افزایش آگاهی نسبت به آزادیها و حقوق عمومی را در جامعه افزایش می دهد و باعث می شود اقشار مختلف مردم خود را بیش از پیش ملزم به رعایت قانون و حفظ حقوق دیگران شهروندان بدانند.

به گزارش گناپا دکتر علی اکبر عجم افزود: زمانی که فرد به قوانین و حقوق شهروندی واقف باشد خود را بیشتر مکلف به مدیریت بهتر رفتارهای اجتماعی و رعایت حقوق دیگر شهروندان می داند و این آگاهی موجب کاهش وقوع جرم و دست درازی به حقوق دیگر شهروندان در جامعه می شود.

وی گفت: زمانی که شهروندان به این نتیجه برسند که برای دسترسی به حقوق خود باید حقوق دیگران را رعایت کنند شهروندانی با رفتارهای قانونمندتر در جامعه خواهیم داشت.

او اظهار کرد: منشور حقوق شهروندی یک مجموعه کامل از برداشتهای قانون اساسی، مبانی اسلامی در موضوعات اخلاق، دموکراسی، حفظ کرامت و آزادی و مباحث مختلف است که برای اجرای آن علاوه بر دستگاههای اجرایی خود مردم با مطالبه گری حقوقشان کمک زیادی می توانند انجام دهند.

وی گفت: در یکی از بخشهای این منشور ذکر شده که مسئولان در برابر اشتباهات خود باید پاسخگو بوده و در صورت لزوم عذرخواهی کنند که این موضوع برای تقویت پایه های دولت و انقلاب بسیار مفید است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: در بعد بین المللی منشور حقوق شهروندی تایید و تدوین بنیانهای این منشور به عنوان برنامه ی اجرایی پاسخ محکمی است به منتقدان غربی و بیگانه که بدانند نظام و دولت جمهوری اسلامی همواره در زمینه حقوق بشر و حقوق شهروندی و رعایت آزادیهای قانونی افراد پیشرو و پیشگام بوده است.

وی افزود: با تکیه بر بنیادهای تفکرات اسلامی و ایرانی که قدمتی چند هزار ساله دارند می توانیم مسیری روشن برای رعایت حقوق شهروندی در دنیا باشیم.

او وظیفه دانشگاهیان را با توجه به وجود دانشجویان مهم ارزیابی کرد و گفت: باید از طریق انجام کارهای تحقیقی، جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ زمینه آشنایی بیشتر دانشجویان برای تحقق اهداف منشور و نقد و بررسی آن را فراهم کرد.

رئیس جمهوری اسلامی ایران 29 آذر ماه سال جاری منشور حقوق شهروندی را شامل 23 سرفصل و 120 ماده به همراه ساز و کارهای اجرا و نظارت بر حسن اجرای آن و همچنین ارجاعات قانونی مواد آن را امضا و رونمایی کرد. 

منبع ایرنا

( 551 بازدید)

نظرات منتشر شده (1) تعداد نظرات در صف انتظار (0) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (0)

  • علی

    دلمون خوش است به حقوق شهروندی...........خواجه در بند نقش ایوانست.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.