بخوانید

 

آمار بازدید سایت

6943490
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
4659
6418
15774
27361
51915
127254
6943490

پیش بینی امروز
5424


IP شما:34.238.192.150
17 شهریور 1398

تاکید مدیر عامل آب منطقه ای خراسان رضوی به ساماندهی مسیل ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی گفت: باید به جای لایروبی رودخانه ها به فکر ایجاد خاکریز و ساماندهی مسیل ها بود.

محمد علایی روز شنبه در جلسه شورای حفاظت از مناب آب گناباد افزود: هزینه های بسیار برای لایروبی رودخانه ها نتایج پایدار به دنبال ندارد زیرا در سیلاب بعدی به حالت قبلی باز می گردد لذا باید به فکر ایجاد خاکریز و ساماندهی مسیل ها بود.

 

وی اظهار داشت: همچنین باید از رسوبات رودخانه ها و مسیل ها در شن شویی ها و برای انجام زیرساخت ها استفاده کرد.

 

وی گفت: سیلاب سال های گذشته در شهرستان تایباد و مرز دوغارون یک هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال خسارت وارد کرد ولی امسال با برنامه ریزی صحیح و ایجاد خاکریز و هزینه ۲۸۰ میلیون ریال به رغم بارندگی های شدید هیچ خسارتی در تایباد به بار نیامد و سیلاب وارد این شهر نشد.

 

علایی افزود: تامین آب مورد نیاز دام ها نباید خللی در تامین آب شرب مردم روستاها ایجاد کند چون دام ها بخشی از اقتصاد روستاییان را تشکیل می دهند و باید با حفر چاه های جایگزین این مشکل کاهش یابد و شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی از هیچ حمایتی در این زمینه دریغ نمی کند.

 

وی اظهار داشت: اجرای طرح پرورش آرتیمیا (میگوی آب شور) در شهرستان گناباد نباید به دلیل کمبود منابع آب متوقف شود و باید با حفر چاه جایگزین آب مورد نیاز برای تامین مصارف مردم جبران شود.

 

معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری استان خراسان رضوی هم گفت: طرح انتقال آب گناباد به طول ۱۵۰ کیلومتر بعد از مشهد طولانی ترین خط انتقال آب در این استان است که با توجه به طولانی بودن و فرسوده بودن تجهیزات، وقوع اتفاق ها در این بخش افزایش یافته و ۳۵ کیلومتر خط انتقال آب گناباد نیازمند بازسازی است که با پیگیری های انجام شده ۲.۵ کیلومتر در حال واگذاری به پیمانکار است و برای چهار کیلومتر دیگر اسناد مناقصه در دست تدوین می باشد.

 

منصور آذرین فر افزود: اجرای طرح های آب و فاضلاب شهری در گناباد برای تکمیل نیازمند ۳۳۵ میلیارد ریال و توجه بیشتر مسئولان مربوطه است.

 

نماینده مردم گناباد و بجستان و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی هم با اشاره به تصویب طرح انتقال آب از دریای عمان به خراسان رضوی گفت: اجرای این طرح اقتصاد منطقه را در ابعاد مختلف متحول می کند و  باید از این ظرفیت برای توسعه و رونق اقتصادی به خصوص کشاورزی در این شهرستان ها بهره گرفت.

 

حیمد بنایی افزود: با توجه به توان و ظرفیت گناباد باید با اهتمام مسئولان ذیربط و اختصاص ردیف های اعتباری مناسب تعدادی سد و بند خاکی بزرگ برای بهره بردای مناسب از منابع آب و جلوگیری از هدررفت آن در این شهرستان احداث شوند.

 

فرماندار گناباد هم گفت: با توجه به استمرار خشکسالی و کمبود منابع آب برخی از مناطق شهری و روستایی این شهرستان به خصوص در زمان افزایش گرمای هوا در تابستان امسال با کمبود آب مواجه بودند و معضل برخی مناطق روستایی شهرستان همچنان ادامه دارد.

 

حامد قربانی افزود: با توجه به افزایش مقطعی جمعیت گناباد به خصوص در ایام محرم و صفر برخی مناطق روستایی مانند براکوه و روستاهای بخش کاخک این شهرستان با کمبود شدید منابع آب مواجه می شوند.

 

وی استفاده از آب شرب در مناطق روستایی برای مصرف دام ها و کمبود آب برای تامین فضای سبز را از دیگر مشکلات این شهرستان ذکر کرد و اظهار داشت: ۱۲ درصد مجموع آب تولیدی این شهرستان برای آبیاری فضای سبز در شهرها مصرف می شود که در زمان افزایش مصرف و کمبود منابع آب در تابستان امسال برای مدتی آبیاری فضای سبز قطع شد.

 

از مجموع ۱۹ هزار و ۶۲۴ مشترک آب و فاضلاب روستایی در ۷۵ روستای گناباد ۱۷ هزار و ۷۱۶ نفر مشترکان مسکونی و بقیه غیرمسکونی هستند.

 

۲۴ هزار مشترک در گناباد و شهرهای بیدخت و کاخک این شهرستان زیرپوشش خدمات اداره آب و فاضلاب شهری قرار دارند.

 

( 99 بازدید)

نظرات منتشر شده (0) تعداد نظرات در صف انتظار (0) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (0)

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.