بخوانید

 

01 مرداد 1398

افت شدید مخازن آب در گناباد؛ فروش آب تانکری متوقف شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

همزمان با گرم شدن هوا در خراسان رضوی و شهرستان گناباد این روزها مخازن آب این شهرستان با افت شدیدی روبهرو شده است.

در روزهای گذشته رکورد روزهای گرم و مصرف آب در شهرستان گناباد شکسته شد و مردم این شهرستان بیش از 8 روز دمای بالای 40 درجه را تجربه کردهاند. رکورد قبلی در این زمینه مربوط به سال 1377 میشود که در آن سال 7 روز متوالی دمای هوای گناباد بالاتر از 40 درجه بوده است.

 

در این شرایط  وضعیت آب شهرستان گناباد به هشدار رسیده و مردم باید صرفهجویی بیشتری انجام دهند و از سویی دستگاههای مختلف برنامهریزی زیادی برای کاهش مصرف آب داشتهاند و جلسه مدیریت بحران نیز در گناباد برگزار شده است.

 

فرهنگ صرفهجویی آب

 

حامد قربانی فرماندار گناباد در  گفتوگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: جلسه مدیریت بحران در زمینه وضعیت پیش آمده را برگزار کردیم زیرا مدیریت بهینه مصرف آب باید صورت گیرد چون که در چند روز گذشته دمای هوا بهصورت بیسابقهای افزایش داشته و در روزهای آتی نیز تداوم دارد و این هماهنگی باید در مدیریت بحران انجام شود.

 

وی افزود: منابع تامین آب بسیار محدود است چه در حوزه شهری و چه روستایی که در چند روز گذشته دچار مشکل شده و دو روستا همچنان با مشکل روبهرو هستند و با توجه به این محدودیتها تنها راه آن این است که به یک برنامه جامع برسیم و این برنامه در مدیریت بحران انجام شود که همه مردم بتوانند به صورت عادلانه از آب استفاده کنند.

 

فرماندار گناباد تصریح کرد: فرهنگ صرفهجویی آب باید در بین شهروندان نهادینه شود و خانوادهها کمپین صرفهجویی در مصرف آب را راهاندازی کنند. یک کولر آبی در روز 200 تا 300 لیتر آب مصرف میکند که عدد بسیار بالایی است و این صرفهجویی میتواند در مصرف آب و برق کمک بکند تا از این بحران عبور کنیم.

 

قربانی خاطرنشان کرد: قطع انشعابات پرمصرف در شهرستان از امروز ابلاغ و در دستور کار است و شهرداری باید بهصورت متناوب با فاصله بیشتری فضای سبز را آبیاری کند و از آبیاریهای غیرضروری خودداری کند.

 

وی ادامه داد: جهاد کشاورزی باید نهایت سعی و تلاش خود را به جهت کمک به دامداریهایی که آب آنها قطع میشود انجام دهد و با برنامهریزی باید مشکلات آنها را برطرف کرد.

 

وی افزود: با دارا بودن منابع آبی خوبی که در شهرستان داریم باید برای همیشه و سالهای آینده این مشکلات را برطرف کنیم تا در هر تابستان شاهد این تنشها و مشکلات نباشیم.

 

تامین آب گناباد ویژه است

 

هادی حیدرنیا مدیر آب و فاضلاب شهری گناباد نیز در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: در 29 تیرماه که دمای هوای 40 درجه رکورد زد مصرف آب هم در گناباد رکورد زد و سبب شد که مخازن آب در گناباد با افت شدیدی روبهرو شود.

 

وی افزود: در حال حاضر ظرفیت دپوی آب شرب در گناباد بیشتر از این مقدار نداریم و قدرت تامین آب در گناباد به دلایل طولانی بودن خط محدود است.

 

مدیر اداره آب و فاضلاب شهری گناباد تصریح کرد: با تدابیری که اندیشیده شده تاکنون این بحران مدیریت شده و در چند روز گذشته سعی شده است با کمترین فشار به مشترکین این مشکل، مدیریت و برطرف شود. اگر در خط انتقال آب همزمان مشکلی بوجود آید و با توجه به بازه 8 تا 12 ساعته در ترمیم خط، مشکلات زیادی پیش روی ما خواهد بود.

 

حیدرنیا خاطرنشان کرد: فروش آب تانکری متوقف شده و از شهرداری درخواست شده که در آبیاری فضای سبز نهایت همکاری را داشته باشند و باید به این نکته توجه داشت که در مسیر خط انتقال آب، تامین آب 15 روستا برعهده آبفای شهری است.

 

وی ادامه داد: در مرحله اول بنا بر قطع آب مشترکین پرمصرف نیست و اگر الگوی مصرف رعایت نشود پس از هشدارها درباره قطع آن اقدام میشود.

 

( 324 بازدید)

نظرات منتشر شده (0) تعداد نظرات در صف انتظار (0) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (0)

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.