بخوانید

 

آمار بازدید سایت

6265706
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
4269
5205
14536
39472
88048
139593
6265706

پیش بینی امروز
4152


IP شما:54.85.162.213
23 بهمن 1397

توقف پروژه آبخیزداری سیاه‌ کوه به دلیل عدم تخصیص اعتبار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد گفت: عدم تخصیص اعتبار لازم از سال ۹۴ موجب توقف اجرای پروژه آبخیزداری در سیاه کوه شده است.

پروژه آبخیزداری سیاهکوه به مساحت ۷ میلیون هکتار از پروژههای مهم خراسان بزرگ بوده که از ارتفاعات شهرستان بجستان آغاز و تا شهرستان نهبندان ادامه مییابد.

 

وی با بیان اینکه ۱۵ درصد این پروژه بزرگ در خراسان رضوی و بقیه در خراسان جنوبی است، ادامه داد: تا سال ۹۴ مبلغ ۱۴۰ میلیون تومان اعتبار برای آن جذب شده ولی به دلیل اینکه گناباد از دو کد اعتباری کویر مرکزی و سیاهکوه اعتبار دریافت میکرد اعتبار سیاهکوه حذف گردید که در نتیجه این پروژه نیز در ادامه کار متوقف شده است.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد اضافه کرد: تاکنون بند خاکی در حوزه آبخیز این پروژه در گناباد احداث شده ولی در حال پیگیری هستیم که مجدد اعتبار پروژه سیاهکوه احیا شود.

 

چمنی گفت :۲۳۰ هکتار از مناطق گناباد بیابانی است که نیاز به تثبیت شن و ماسه بادی دارد، اگر منابع طبیعی ریزگردها و توفانهای شن را مهار نکند کشاورزی منطقه و شرایط زیستی دچار مشکل میشود.

 

وی عنوان کرد: اعتباری که تاکنون برای بحث بیابانزدایی به این شهرستان اختصاص یافته برای این وسعت کافی نیست؛ بنابراین به ناچار دست به دامن مردم شدهایم که تاکنون اقدامات خوبی نیز توسط مردم و NGO ها انجام شده است.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد افزود: امسال با تخصیص اعتبار از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در بخش مرتع طرح کپهکاری با دو هدف تقویت پوشش گیاهی منطقه و نیز تقویت بنیه اقتصادی جوامع محلی در گناباد در حال انجام است.

 

چمنی بیان کرد: حدود ۳۰۰ هکتار نیز با حمایت مجتمع آموزش عالی گناباد و با هدف بیابانزدایی، مهار ریزگردها و همچنین ایجاد محیط امن برای تحصیل دانشجویان، نهال تاک که از مقاومت لازم نیز برخوردار بوده کاشته شده و نیز در یک اقدام خودجوش اهالی روستای گیسور به دلیل درک مفید بودن طرح بیابانزدایی حدود ۳۰ هکتار از اراضی کشاورزی و مرتعی را شیارزنی و با دریافت نهال از اداره منابع طبیعی اقدام به کاشت نهال و آبیاری آن کردهاند.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد گفت: در خصوص کاشت گیاهان دارویی و مفید، گیاهان آنغوزه و باریجه نیز در منطقه کشت شده که گیاه باریجه بعد ۴ سال و گیاه آنغوزه بعد از ۵ سال به بهرهبرداری میرسد که در زمینه اقتصادی برای افراد محلی میتواند درآمدزا باشد و همچنین گیاهان دارویی دیگری بر اساس شرایط اقلیمی و سازگاری منطقه نیز کاشته میشود.

 

( 217 بازدید)

نظرات منتشر شده (0) تعداد نظرات در صف انتظار (0) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (0)

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.