بخوانید

 

آمار بازدید سایت

5719016
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
159
5606
31844
31844
74757
129969
5719016


IP شما:34.203.28.212
19 ارديبهشت 1397

اقامتگاههای بومگردی زیربنای توسعه گردشگری گناباد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

 گردشگری از مقوله های مهم رونق اقتصادی است و استفاده از ظرفیتهای بومی و محلی نظیر اقامتگاههای بوم گردی و مشارکتهای محلی و منطقه ای ارکان مهم توسعه گردشگری محسوب می شوند.

 

 توسعه گردشگری گناباتوسعه اقامتگاههای بوم گردی به دلیل بهره گیری از مشارکت جامعه محلی و توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی منطقه ای نویدبخش اشتغال پایدار در بخش گردشگری است. ظرفیتهای کهن تاریخی، فرهنگی و مذهبی و اجتماعی مناطق شهری و روستایی گناباد فرصتهای خوبی در این زمینه فراهم کرده است.

از طرفی با توجه به مشکلات ناشی از تداوم طولانی مدت پدیده خشکسالی و افزایش مهاجرت از مناطق روستایی گناباد ایجاد اقامتگاههای بوم گردی علاوه بر اشتغال پایدار کاهش مهاجرت را به دنبال دارد.

از مجموع 20 اقامتگاه بوم گردی در خراسان رضوی، گناباد با هفت اقامتگاه بیشترین تعداد را در بین شهرستانهای این استان دارد.

محمد حشمتیان که به اتفاق خانواده خود به گناباد سفر کرده هنگام بازدید از جاذبه های تاریخی روستای هدف گردشگری ریاب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ظرفیتهای اقامتگاههای بومگردی این روستا را خوب توصیف و بیان کرد: در این اقامتگاهها فرصتی فراهم می شود که گردشگران با هویت تاریخی و فرهنگ محلی در مناطق مختلف آشنا شوند.

یکی دیگر از مسافران که از قوچان به گناباد سفر کرده نیز گفت: اقامتگاههای بوم گردی فرصتی برای پیوند بین مردم با آداب و رسوم کهن این مرز بوم ایجاد کرده و عامل تعمیق فرهنگ و کهن منطقه ای است. 

علیرضا ارجمند افزود: جذابیتهای اقامتگاههای بوم گردی به مراتب از سایر زیرساختهای اقامتی مانند هتل و میمهانپذیر بیشتر است.

یک استاد دانشگاه و صاحبنظر مسائل اقتصادی گناباد نیز از اقامتگاههای بوم گردی به عنوان تداعی کننده زندگی سنتی و اصیل مردم این منطقه و مولفه مهم توسعه گردشگری یاد کرد.

دکتر ابوالقاسم شفیعی گفت: با وجود کمبود امکانات زیرساختی اسکان مسافر در گناباد، این اقامتگاهها جایگاه خوبی برای جلب گردشگر هستند و فضایی فراهم کرده اند تا مسافران و گردشگران ضمن اسکان کوتاه یا بلندمدت با ظرفیتهای گردشگری و تاریخی گناباد بیشتر آشنا شوند.

مسئول اقامتگاههای بومگردی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: توسعه اقامتگاهها بوم گردی نقش موثری در رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار در بخش گردشگری دارد و از بهترین راههای کسب درآمد، توسعه گردشگری در روستاها و جلوگیری از مهاجرت محسوب می شود.

مهدی ذوالفقاری ادامه داد: ایجاد اقامتگاههای بوم گردی از بسترهای توسعه اقتصاد مقاومتی نیز می باشد لذا باید از همه ظرفیتهای موجود در این زمینه حداکثر استفاده را کرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد نیز گفت: ایجاد اقامتگاههای بوم گردی به عنوان یک ظرفیت برای توسعه گردشگری مورد عنایت مسئولان و متولیان قرار دارد. توسعه این اقامتگاهها باید مبتنی بر هدفمندی و برنامه ریزی صحیح صورت گیرد.

علیرضا شناسایی افزود: شهرستان گناباد از مناطق پیشگام در ایجاد اقامتگاههای بوم گردی در خراسان رضوی است و باید این ظرفیت را به خوبی شناخت و از آن برای توسعه و رونق گردشگری حداکثر بهره لازم را گرفت. 

فرماندار گناباد هم گفت: زیرساختها و اماکن اقامتی این شهرستان متناسب با جذابیتهای تاریخی، فرهنگی و گردشگری این شهرستان توسعه نیافته اند و با محدودیتهایی در این بخش مواجهیم. 

محمدعلی نبی پور افزود: در این شرایط توسعه اقامتگاههای بوم گردی با توجه به سبک سنتی و جذابیتهای زیاد برای مسافران و گردشگران، در کاهش معضل کمبود زیرساختهای اقامتی و افزایش جذب گردشگر و مسافر نقش مهمی دارند.

وی ادامه داد: طی یک سال اخیر با پرداخت سه میلیارد ریال تسهیلات پنج اقامتگاه در روستای هدف گردشگری ریاب و شهر گناباد به بهره برداری رسیده و دو مورد نیز در روستای قوژد مرمت و تجهیز شده اند که پذیرای گردشگران و مسافران هستند. 

فرماندار گناباد گفت: جذابیت اقامتگاههای بوم گردی و غذاها و فضای سنتی آن موجب افزایش تمایل گردشگران به خصوص خارجیها برای اسکان در آنها شده است.

وی افزود: پیش از این گناباد مقصد سفر مسافران و گردشگران نبود و تنها از آن عبور می کردند ولی از یک سال پیش این شهرستان به عنوان مقصد سفر انتخاب شده و بطور متوسط 10 درصد مسافرانی که از ابتدای امسال به این شهر سفر کرده اند بیش از یک روز در آن مانده اند.

پس از ثبت‌ جهانی قنات قصبه، موضوع گردشگری گناباد وارد مرحله جدید شد و افزایش سهم این شهرستان در صنعت گردشگری کشور و جذب گردشگران داخلی و خارجی مورد توجه خاص مسئولان قرار گرفت. علاوه بر پنج اقامتگاه بوم گردی در روستای هدف گردشگری ریاب و داخل شهر گناباد، دو هتل نیز در گناباد و بیدخت فعال بوده و دو هتل دیگر نیز در شهرهای کاخک و بیدخت در دست ساخت است.

( 398 بازدید)

نظرات منتشر شده (0) تعداد نظرات در صف انتظار (0) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (0)

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.