بخوانید

 

آمار بازدید سایت

5719099
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
242
5606
31844
31844
74840
129969
5719099


IP شما:34.203.28.212
11 ارديبهشت 1397

گناباد منطقه محوری طرح جامع زعفران خراسان رضوی شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

 رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی گفت: گناباد با توجه به ظرفیتهای خاص خود از امسال به عنوان منطقه محوری طرح تحقیقات تولید زعفران این استان تعیین شد.

 

علی اکبر مویدی روز دوشنبه در جریان بازدید از ایستگاه تحقیقات کشاورزی گناباد افزود: با توجه به تولید 85 درصد زعفران ایران در خراسان رضوی و لزوم توجه به مسائل تحقیقاتی برای توسعه کمی و کیفی کشت آن، تدوین طرح جامع زعفران دو سال پیش با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی و دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد.

وی افزود: طرح جامع زعفران خراسان رضوی امسال در ایستگاه تحقیقات زعفران گناباد اجرا می شود و برای مرحله نخست آن 10 طرح تحقیقاتی، پژوهشی و ترویجی تعریف شده است.

وی کمبود نیروی متخصص را از مشکلات اجرای این طرح ذکر و بیان کرد: بخشی از این نیروها توسط مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی تامین و بخشی دیگر نیازمند توجه بیشتر مسئولان در سطوح ملی است.

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی ادامه داد: سیاستگذاری هر کدام از محصولات کشاورزی شاخص مربوط به هر استان مانند چای در مناطق عمده تولیدکننده آنها انجام می شود ولی تصمیم گیری در خصوص زعفران که محصول راهبردی خراسان رضوی است در تهران انجام می شود. این در حالی است که باید همه طرحهای تحقیقاتی و تصمیم گیری مربوط به آن در این استان انجام شود.

وی همچنین گفت: 350 گونه گیاهان دارویی در سطح 15 هزار هکتار مزارع خراسان رضوی کشت می شود که شهرستان گناباد با برخورداری از حدود 300 گونه یکی از مناطق شاخص کشوری در این زمینه محسوب می شود. 

او مهمترین اولویتهای مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی را شناسایی و کشت گیاهان دارویی مقاوم و سازگار در بخشهای مختلف کشاورزی و ازجمله گیاهان دارویی و ترویج کشت آنها ذکر و بیان کرد: از 53 رقم بذر کشاورزی در سطح کشور 40 رقم آن در خراسان رضوی کشت می شود.

نماینده مردم گناباد و بجستان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با توجه به ظرفیتهای گناباد در کشت و تولید زعفران ایجاد موسسه تحقیقات زعفران کشور با همراهی مسوولان ذیربط در این شهرستان ضروری است.

حمید بنایی افزود: با وجود تولید 85 درصد زعفران جهان در خراسان رضوی تاکنون هیچ موسسه ای به صورت میدانی به توسعه و ترویج تحقیقات این امر توجه خاص نداشته و باید در کنار اجرای میدانی طرح جامع زعفران خراسان رضوی با محوریت گناباد موسسه تحقیقاتی در این شهرستان ایجاد شود.

محمدعلی نبی پور فرماندار گناباد نیز گفت: توسعه کمی و کیفی زیرساختهای ایستگاه تحقیقات کشاورزی گناباد و تحرک پذیری بیشتر فعالیت آن نیازمند توجه بیشتر مسئولان و تامین زیرساختهای لازم است.

از مجموع حدود 19 هزار و 247 تن تولیدات محصولات باغبانی گناباد بیش از 10 تن آن را زعفران تشکیل می دهد. از حدود 280 تن زعفران در خراسان رضوی طی سال گذشته بالغ بر 10 تن آن در گناباد برداشت شد

( 270 بازدید)

نظرات منتشر شده (0) تعداد نظرات در صف انتظار (0) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (0)

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.