بخوانید

 

آمار بازدید سایت

5859085
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
این ماه
ماه گذشته
کل روزها
2232
3132
20467
31751
91962
122864
5859085

پیش بینی امروز
3744


IP شما:18.206.168.65
03 ارديبهشت 1397

مدیر روابط عمومی ناحیه آب خراسان رضوی:34 دشت خراسان بحرانی و منوعه است 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌)

 مدیر روابط عمومی ناحیه آب خراسان رضوی نسبت به کاهش  حجم  آب مخازن سدهای خراسان رضوی هشدار داد و گفت : از37 دشت خراسان 34 دشت بحرانی وممنوعه است .

مدیر روابط عمومی ناحیه آب خراسان رضوی امروز دوشنبه در محل اداره ابیاری  گناباد در نشست خبری گفت:  کل بارندگی سال زراعی جاری تا کنون 94 میلیمتر بوده که نسبت به  سال گذشته 43درصد و نسبت به دوره آماری 45 درصد کاهش دارد.

کاظم جم افزود:میزان کل حجم سدههای خراسان  یک میلیاردو 550 میلیون متر معکب می باشد که که متاسفانه 77درصد این میزان خالی است .

وی  با اشاره به وجود 16 هزار و513 حلقه چاه کشاورزی و صنعتی  با تخلیه سالانه بیش از 4 میلیارد متر مکعب  در سطح استان گفت:  از این تعدا 6هزار 667 مورد غیر مجازند  که سال گذشته 2100مورد مسدود شده و بنا داریم این روند ادامه داشته باشد .

 جم تصریح کرد :به منظور  کاهش حجم  برداشت اب مصرفی در چاههای کشاورزی  تا کنون 100درصد  چاههای کشاوری به کنتور حجمی هوشمند  مجهز شده و بنا داریم سایر چاههای  صنعتی را نیز به کنتور هوشمند مجهز کنیم . 

مدیر روابط عمومی ناحیه آب خراسان رضوی با انتفاد به نگاه تک واحدی به امور آّ ب گفت: تا زمانی که   بخشی نگری باشد  راه به جایی نخواهیم برد بلکه همه دستگاهها باید نسبت به آب   حساسیت و اهتمام لازم داشته باشند .

جم افزود:باید با تغییر الگوی کشت و تغییر روشهای ابیاری از میزان برداشت اب از سفره ای اب زیر زمینی کاهش دهیم .

وی  راه اندازی  بازار  اب  و  واقعی کردن  قیمت ان را از موارد موثر در کاهش میزان برداشت آب  دانست و گفت :باید شیوهای جرائم  متخلفین  اب نیز تغییر کند زیرا اکنون این جرائم جوابگو و بازدارنده نیست .

ریس اداره ابیاری گناباد هم در این جلسه گفت در شهرستان گناباد و بجستان 723 حلقه چاه کشاورزی و صنعتی وجود دارد که از این تعدا سالانه 196 میلیون متر معکب آّ ب برداشت می شود .

احمد تمامگر  با اشاره به کاهش میزان برداشت اب با نصب کنتور های هوشمند حجمی افزود:100درصد چاههای کشاورزی شهرستان  به کنتور هوشمند مجهز شده و  امسال  چاههای صنعتی نیز به کنتور هوشمند مجهز خواهند شد .

وی تصریح کرد  به خاطر نصب این کنتورها  افت سطح اب بطور چشمگیری کاهش یافته  بطوریکه در دشت گناباد  قبل از نصب کنتور  میزان افت 13 سانتیمتر سالانه بوده و بعد از نصب کنتور  به 5 سانت کاهش یافته است .

تمامگرافزود: خوشبختانه در شهرستان  چاه غیر مجاز نداریم  و  از این بابت  شهرستان گناباد در سطح استان نمونه می باشد . وی مهمترین مشکل چاههای کشاورزی را  پیشروی ابهای شور دانست و گفت : متاسفانه   کیفیت اب کاهش یافته و هم اکنون بسیاری از مزارع پسته و پنبه شهرستان به خاطر بی کیفیتی اب با کاهش مواجه است .

رئیس اداره ابیاری  گناباد  تصرف بستر برخی از رودخانه ها  را از دیگر مشکلات دانست و گفت متاسفانه برخی افراد با ایجاد بند سارهای  غیر استاندارد در بالا دست قنوات  می خواهند  باعث تغذیه  سفرهای زیرزمینی قنات  شوند که این امر می تواند در صورت   بارانهای سیل اسا با عث تخریب اراضی و خسارت شود .

 تمامگر افزود :تا کنون 40مورد از این بند سارها که عمدتا در منطقه  نجم اباد بوده شناسایی و سال گذشته 15 رودخانه لایروبی و 16 هکتار  اراضی تصرف شده در بستر رودخانه  بازگشایی شده است . 

وی با اذعان به اینکه 60درصد قنوات شهرستان هوا بین می باشد  گفت :اجرای طرح ابخیز داری سیاه کوه که مطالعات ان  چندین سال است  به پایان رسیده  را ضروری دانست و گفت در صورت عملی شده این طرح  میزان زیادی اب به سفره های زیر زمینی تزریق شده و باعث ابدهی قنوات خواهد شد .

وی میزان بارندگی سال زراعی جاری در شهرستان  گناباد را 86 میلیمتر دانست و گفت : این میزان نسبت به دوره اماری 45 درصد کاهش دارد .

گفتنی است در این جلسه مدیر روابط عمومی  ناحیه اب استان از ساخت تندیس غلامرضا نبی پور متخصص  قنوات  شهرستان گناباد و نصب ان در موزه ملی اب خبر داد .

( 337 بازدید)

نظرات منتشر شده (0) تعداد نظرات در صف انتظار (0) تعداد نظرات غیر قابل انتشار (0)

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 / 2000 محدودیت حروف
متن شما باید کمتر از 2000 حرف باشد
نظر شما پس از تأیید مدیریت، منتشر خواهد شد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

اخبار ویژه

آخرین اخبار

Please publish modules in offcanvas position.